U četvrtak, 11. travnja održana je u Zagrebu nacionalna provedbena radionica iz programa Interreg Dunav koju je organiziralo Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske Unije.
Kao hrvatski partneri na EU projektu "Socially Responsible Slow Food Tourism in the Danube Region -SReST" (Društveno odgovoran "slow food" turizam u dunavskoj regiji), sufinanciranog iz programa teritorijane suradnje za dunavsko područje (Interreg Dunav), sudjelovali smo na prvoj provedbenoj radionici.
Provedbena radionica iz novog ciklusa programa suradnje, Interreg Dunavska regija 2021.-2027., okupila je predstavnike Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije (MRRFEU), kao i brojne hrvatske partnere i voditelje projekta na EU projektima iz spomenutog programa.
https://www.pz-otok-krk.hr/novosti/60-sudelovali-smo-na-provedbenoj-radionici-programa-interreg-dunav#sigProId46e7207de4
Cilj radionice, uz pružanje informacija o novom programskom razdoblju, bio je prijenos dosadašnjih iskustva i znanja, kao i jačanja posotjećih kapaciteta za provedbu projekata. Na radionici su se stoga okupile osobe koje su direktno uključene u kontrolu i provedbu projekta, a iz našeg SReST projekta to smo bili mi i naš partner Komunalno društvo Dubašnica, Općina Malinska-Dubašnica.
Djelatnici iz nacionalnih kontrolnih tijela pri MRRFEU, prisutnima su prezentirali informacije važne za:
- provedbu Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava,
- postupcima javne nabave u okviru projekta i prihvatljivost troškova,
- izvještavanju o provedenim aktivnostima u zajedničkom elektroničkom sustavu za praćenje (Jems),
- informacije važne za izmjene ugovora i
- komunikacija i vidljivost projekta.
Također, čuli smo praktične informacije na temu financijskog upravljanja i sprječavanja sukoba interesa, a koje obuhvaćaju izvještavanje i praćenje troškova, računovodstveno vođenje projekta i pravdanje troškova.
Na radionici sudjelovali su i predstavnici Zajedničkog tajništva programa (MA/JS) u Budimpešti, Mađarska koji su nas savjetovali o komunikaciji s drugim projektnim partnerima, uspješnim modelima suradnje na ostvarivanju ciljeva i dobroj praksi pri izvještavanju o napretku.
Glavni cilj SReST projekta je promocija održivog turizma u dunavskoj regiji te, ujedno, poboljšanje zapošljivosti i primanja ranjivih skupina (mladi, stariji, invalidi, migranti, otočni poljoprivrednici), pružanjem rješenja temeljenih na alternativnim i konkurentnim turističkim itinerarima. Takva ponuda bazirana je na valorizaciji lokalne poljoprivredne bioraznolikosti i gastronomske baštine te na pravednoj raspodjeli vrijednosti na dobrobit lokalne zajednice, sve u skladu s vrijednostima Slow Food Travel pokreta.
Projekt SReST – Socially Responsible Slow Food Tourism in the Danube Region – okuplja deset partnera iz Slovenije, Hrvatske, Slovačke, Mađarske, Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore s ciljem promicanja socio-ekonomskog razvoja utemeljenog na baštini, kulturi i turizmu. Vrijednost projekta iznosi 1.540.470,00 eura od čega se 80% sufinancira bespovratnih sredstava Europske unije.
Projekt je odobren iz programa Interreg Danube Region (Program za Dunavsku regiju) i sufinanciran sredstvima Europske Unije.